piątek, 29 sierpnia 2014

Święto Lotnictwa w Bydgoszczy

Wczoraj  (28 sierpnia) w Bydgoszczy odbyły  się uroczystości z okazji Święta Lotnictwa.
28 sierpnia dla uczczenia rocznicy zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 r.  obchodzimy w Polsce Święto Lotnictwa. Jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego. Po raz pierwszy w Polsce Święto Lotnictwa było obchodzone 5 listopada 1932 roku – w 14 rocznicę pierwszego lotu bojowego  por. pil. Stefana Bastyra i por. Janusza Beauraina nad Lwowem na samolocie z polskimi biało-czerwonymi znakami.Ustanowienie Święta Lotnictwa stanowi element budowania tożsamości i poczucia wspólnoty w polskiej branży lotniczej. Znaczenie tego święta jest tym wznioślejsze, z uwagi na fakt, iż jest to powód do wspólnego świętowania wszystkich związanych z lotnictwem. Poczynając od przemysłu lotniczego, poprzez pilotów cywilnych, po lotników wojskowych. W tym dniu społeczeństwo oddaje swój hołd i cześć lotnikom, którzy kontynuują tradycji polskiej „skrzydlatej husarii”, która przez wieki napawała nas dumą.

Nie bez powodu właśnie Bydgoszcz wybrano na miejsce obchodów Święta  Lotnictwa. Polskie tradycje lotnicze sięgają w Bydgoszczy roku 1920, kiedy to na bydgoskie lotnisko przebazowano 10 eskadrę wywiadowczą oraz 15 eskadrę myśliwską z Poznania, które później wzięły udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W okresie międzywojennym Bydgoszcz była niezwykle prężnym ośrodkiem szkolenia lotniczego ( to tu działały m.in. Szkoła Pilotów, późniejsza Centralna Szkoła Podoficerów Pilotów Lotnictwa, Szkoła Podchorążych Lotnictwa, Cywilna Szkoła Mechaników Lotniczych…etc). Na bydgoskim lotnisku wyszkolono w tamtym okresie ok. tysiąca oficerów, podoficerów i szeregowych pilotów.  Wśród absolwentów bydgoskich uczelni znalazły się takie sławy lotnicze, jak : Franciszek Żwirko, Stanisław Skarżyński, Zygmunt Puławski. Po II wojnie światowej Bydgoszcz pozostała ważnym ośrodkiem lotniczym, zarówno cywilnym jak i wojskowym. Dzisiaj w bydgoskim garnizonie stacjonują: 22 Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania im. płk. pil. Tadeusza Rolskiego oraz 2 Rejon Wsparcia Teleinformatycznego Sił Powietrznych.Obchody Święta Lotnictwa rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Parafii Wojskowej pw. Matki Bożej Królowej Pokoju, po której zebrani goście udali się pod Pomnik Lotników na bydgoskim Błoniu. Po odczytaniu „Apelu Poległych” i oddaniu salwy honorowej, przybyłe delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Lotników.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. władze wojewódzkie, władze miasta Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego, przedstawiciele jednostek i instytucji wojskowych, związku oficerów RP. Przybyły również rodziny i przyjaciele zmarłych lotników. Na uroczystości reprezentowałem województwo kujawsko-pomorskie. Kolejny już raz obchodząc Święto Lotnictwa wskazaliśmy jak ważna jest ta formacja dla obronności kraju. Podczas uroczystości  oddaliśmy cześć tym wszystkim, którzy poświęcili swoje życie na wielu frontach, walcząc o niepodległość Polski i innych państw.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz