wtorek, 1 lipca 2014

Powrót „Potopu” do Bydgoszczy

Po 71 latach Bydgoszcz odzyskała jeden ze swoich przedwojennych symboli. Odbudowana fontanna „Potop” została odsłonięta 26 czerwca 2014 roku w Parku Kazimierza Wielkiego. Wraz z marszałkiem Piotrem Całbeckim miałem przyjemność uczestniczyć w tym historycznym wydarzeniu. Samorząd województwa przekazał na odbudowę  „Potopu” 1,6 miliona złotych. Środki pochodzą z budżetu województwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Fontanna POTOP wróciła do parku w Bydgoszczy. To dzieło "podróżowało" na swoje miejsce dziesięć lat. W mojej opinii, podróż mogła trwać jeszcze dłużej, gdyby nie entuzjazm tych, którzy doskonale rozumieją czym dla wspólnoty, jej spójności i tożsamości są symbole, takie jak m.in. fontanna POTOP.
Z ogromną satysfakcją odnotowywałem zaangażowanie marszałka województwa w konstruowaniu wsparcia dla POTOPU. To wsparcie pojawiało się zawsze wtedy, gdy było najbardziej potrzebne i w takich rozmiarach, które były niezbędne dla bezzakłóceniowej realizacji projektu.
Entuzjazm, który udzielił się wszystkim radnym sejmiku województwa spowodował, że wsparcie województwa osiągnęło wymiar niebanalny.
POTOP to doskonały przykład na realizację marzeń  w oparciu o "bycie RAZEM".



 
 Więcej o "Potopie" poniżej.


Monumentalna, nawiązująca do biblijnego potopu fontanna, została zbudowana na przełomie XIX i XX wieku. Autorem koncepcji był znany niemiecki artysta Ferdinand Lepcke, zwycięzca konkursu rozpisanego przez ówczesną pruską administrację tych ziem, która projekt sfinansowała. Rzeźby fontanny zostały zdemontowane w 1943 roku podczas działań wojennych i przetopione na potrzeby niemieckiego przemysłu zbrojeniowego.
Prace nad odbudową jednego z przedwojennych symboli Bydgoszczy były prowadzone etapami przez 10 lat. Inicjatorem i koordynatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Odbudowy Bydgoskiej Fontanny „Potop”. Rekonstrukcja oparta jest na istniejącej kopii dzieła Lepcke’go, które znajduje się w Coburgu w północnej Bawarii.
Projekt rekonstrukcji opracował artysta rzeźbiarz Michała Pronobis z Radoszyc w województwie świętokrzyskim. Rzeźby zostały odlane w pracowni kieleckiego odlewnika Jacka Guzery. Ostatnie elementy fontanny – matka ratująca dziecko, mężczyzna wdrapujący się na skałę oraz lew – dotarły do Bydgoszczy w połowie czerwca. Całość monumentalnej konstrukcji ma prawie 6 metrów wysokości. W 2012 roku w niecce fontanny została umieszczona męska postać podtrzymująca omdlałą postać kobiecą. Wcześniej zamontowano niedźwiedzicę oraz rzeźbę przedstawiającą człowieka walczącego z wielkim wężem wodnym. Działalność Stowarzyszenia Odbudowy nie zakończy się wraz z odsłonięciem fontanny. W sierpniu w Parku Kazimierza Wielkiego odbywać się będą koncerty fortepianowe w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego „Fontanna Muzyki”. Pierwszy koncert w niedzielę 3 sierpnia o godzinie 17, kolejny 10 sierpnia o tej samej porze.


tekst o historii fontanny:  http://www.kujawsko-pomorskie.pl/
zdjęcia: Barbara Nawrocka, Andrzej Adamski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz