poniedziałek, 19 maja 2014

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy najlepszy w kraju

Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy funkcjonuje od siedemdziesięciu lat. Organem tworzącym jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Szpitalem zarządza mgr inż. Jacek Cegielski.
W szpitalu i w poradniach specjalistycznych pracuje kadra o wysokich kwalifikacjach medycznych, konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii - lekarz  onkohematolog dziecięcy z tytułem profesora i trzech konsultantów wojewódzkich w dziedzinach pediatrycznych: neurologii, kardiologii i laryngologii.
W Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy aktualnie leczy się rocznie około 9,5 tys. dzieci i młodzieży, a w poradniach specjalistycznych udziela się około 90 tys. porad. Po rozbudowie szpitala szacuje się, że roczna liczba hospitalizacji wzrośnie do 17 tys. Modernizacja szpitala rozpoczęła się w lipcu 2011 roku, planowany termin zakończenia inwestycji - drugie półrocze 2014 roku – informuje dr n. med. Danuta Kurylak – Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa. Po całkowitej modernizacji szpitala powstanie nowoczesne centrum leczenia wielospecjalistycznego, jak i ogólnopediatrycznego dla dzieci i młodzieży. Dzięki aktualnie zatrudnionej wysokospecjalistycznej kadrze medycznej i tej, którą zamierzamy pozyskać w szpitalu będą wykonywane świadczenia medyczne zachowawcze i zabiegowe na najwyższym poziomie. 

zdjęcia: Tymon Markowski
 


W Oddziale Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii (ordynator: dr n.med. Olgierd Pilecki) zainicjowano na terenie województwa kujawsko-pomorskiego m. in. najnowocześniejszą metodę leczenia cukrzycy dziecięcej - terapię przy użyciu pomp insulinowych, ponadto leczy się cukrzycę i prowadzi się terapię lekową przedwczesnego dojrzewania płciowego, leczenie niskorosłości hormonem wzrostu.  W Oddziale Neurologii Dziecięcej (ordynator: dr n. med. Marzanna Wesołowska) leczy się w pełnym zakresie schorzenia neurologiczne. Planowany jest dalszy rozwój diagnostyki i leczenia schorzeń rzadko występujących, ze szczególnym uwzględnieniem chorób metabolicznych i neurologicznych, a także kontynuację diagnostyki guzów w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, leczenia zabiegowego padaczki lekoopornej i tym samym wspomaganie diagnostyczno – lecznicze przyszłego Pododdziału Neurochirurgii Dziecięcej.
Bydgoski szpital jest jedyną placówką w województwie kujawsko-pomorskim, w której leczy się chorych na fenyloketonurię. W Oddziale Pediatrii, Pneumonologii i Alergologii z Pododdziałem Niemowlęcym (ordynator: dr n. med. Radosława Staszak-Kowalska) leczy się 65 pacjentów z rozpoznaną mukowiscydozą w wieku od 1 miesiąca życia do wieku dorosłego. Chorzy leczeni są zarówno w systemie ambulatoryjnym – Poradnia Mukowiscydozy jest jedyną taką poradnią w województwie, jak i w oddziale szpitalnym. Dzięki modernizacji placówka zyskała doskonałe możliwości leczenia pacjentów w warunkach izolacji, odpowiedniego leczenia inhalacyjnego i zabiegów fizjoterapeutycznych. Opieka nad  chorymi obejmuje również organizowanie wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne, szkolenia pacjentów i ich opiekunów w zakresie prawidłowego odżywiania, rehabilitacji oraz pomoc psychologiczną. Szpital prowadzi programy lekowe – leczenia ropnego zakażenia dróg oddechowych. Jednostka ściśle współpracuje z organizacjami rodzicielskimi – Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą, Fundacją ”Matio” aktywnie uczestnicząc w organizacji polskich i europejskich dni i tygodni mukowiscydozy – podkreśla dr n. med. Radosława Staszak- Kowalska.
Od 2003r. Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy jest  jedynym w regionie  ośrodkiem kompleksowo diagnozującym i leczącym dziecięcych pacjentów z chorobami reumatologicznymi. Placówka jest  także jedynym w województwie ośrodkiem, w którym prowadzi się terapię dzieci z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów, przy pomocy nowoczesnego leczenia biologicznego (zarówno etanerceptem, jak i adalimumabem). Leczenie to wpłynęło bardzo znacząco na poprawę rokowania i niejednokrotnie zapobiegło kalectwu narządu ruchu u chorych dzieci, umożliwiło im powrót do normalnego życia i funkcjonowania w środowisku szkolnym i rówieśniczym. Koordynatorem leczenia reumatologicznego jest  dr Katarzyna Kobusińska.
Na Oddziale Kardiologicznym (ordynator: dr n.med. Iwona Planutis) w doskonały sposób wykonuje się  nieinwazyjną diagnostykę układu krążenia, która pozwala na diagnostykę szmerów nad sercem, omdleń, bólów w klatce piersiowej, kołatania serca. Leczy się  wady serca i naczyń, zapalenia i niewydolność serca, zaburzenia rytmu i przewodzenia oraz zmiany w układzie krążenia towarzyszące innym jednostkom chorobowym.
Od 2010 roku dziećmi z nadciśnieniem tętniczym opiekuje się specjalista hipertensjologii. Od 2011 roku kardiologiczną opieką objęte są dzieci z naczyniakami, zakwalifikowane przez chirurga dziecięcego, laryngologa lub dermatologa do leczenia propranololem.
Oddział Otolaryngologii, Audiologii i Foniatrii Dziecięcej posiada długą historię. Powstał w 1948 roku, jako jeden z pierwszych tego typu oddziałów laryngologii dziecięcej w Polsce.  Obecnie oddziałem kieruje dr n. med. Józef Mierzwiński. Szczególne zainteresowanie oddziału to diagnostyka, leczenie i rehabilitacja dzieci z niedosłuchem oraz zastosowanie minimalnie inwazyjnych technik chirurgicznych w leczeniu chorób uszu, zatok przynosowych oraz podstawy czaszki. Oddział jest ośrodkiem referencyjnym Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. Posiadamy trzy w pełni wyposażone pracownie obiektywnej diagnostyki audiologicznej, która umożliwia wczesne wykrywania wad słuchu u dzieci niezależnie od wieku. Specjalizujemy się w operacjach rekonstrukcyjnych, błony bębenkowej i kosteczek słuchowych, nerwu twarzowego oraz kompleksowym chirurgicznym leczeniu przewlekłego zapalenia ucha środkowego, leczeniu perlaka, wad rozwojowych ucha środkowego i zewnętrznego. Od 2013 roku zaczęliśmy stosować u dzieci z wadami rozwojowymi techniki rekonstrukcji małżowin usznych systemem vista fix oparte na technologii kotwiczenia zaczepów w kościach głowy – podkreśla dr Mierzwiński.
Dla pacjentów którzy nie kwalifikują się do chirurgicznej poprawy słuchu czy aparatów słuchowych rozwiązaniem są implanty słuchowe. W 2010 roku powstał trzeci w Polsce  Dziecięcy Program Implantów Ślimakowych, a od 2008 roku jako pierwszy ośrodek niekliniczny w Polsce, szpital zaczął stosować również leczenie przy pomocy implantów zakotwiczonych. Współpraca z neurochirurgiem, a także z ośrodkami zagranicznymi pozwala nam myśleć o podjęciu największego wyzwania w zakresie leczenia głuchoty, jakimi są implanty pniowe. W szczególności chodzi tu o dzieci z nerwiakowłókniakowatością, u których występuje często obustronna głuchota. Planujemy także dalszy rozwój diagnostyki audiologicznej, a w obrębie trzech posiadanych pracowni audiologicznych, uruchomienie nowych technik badań behawioralnych słuchu u dzieci – informuje dr Mierzwiński.
Modernizacja, a właściwie budowa nowego szpitala dziecięcego oraz włączenie chirurgii i neurochirurgii dziecięcej w jego struktury stwarza zupełnie nowe, szerokie możliwości rozwoju oddziałów szpitala. W oparciu o oddziały dotychczas funkcjonujące będą leczone chirurgicznie choroby pediatryczne od okresu noworodkowego, będzie również  chirurgia plastyczna i leczenie oparzeń w optymalnych warunkach lokalowych, w salach z nawiewem laminarnym. Ogromnym ułatwieniem i przyspieszeniem diagnostyki będzie możliwość na miejscu, w szpitalu wykonywania badań obrazowych – tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Współpraca oddziału laryngologii, neurochirurgii z chirurgią dziecięcą pozwoli na zaopatrywanie i leczenie rozległych urazów głowy i szyi oraz czaszkowo-mózgowych. W planach szpitala jest również interdyscyplinarne leczenie  złożonych wad rozwojowych u dzieci. W Pododdziale Neurochirurgii Dziecięcej będą wykonywane skomplikowane zabiegi w obrębie podstawy czaszki, w tym guzów kąta mostowo-móżdżkowego oraz rekonstrukcji nerwu twarzowego po urazach oraz zabiegach onkologicznych  u dzieci. Zostanie wprowadzona nowoczesna metoda neurochirurgicznego leczenia padaczki lekoopornej polegająca na wszczepianiu stymulatora nerwu błędnego. 
W maju 2013 roku do WSD w Bydgoszczy włączono Wojewódzką Przychodnię Stomatologiczną. Umożliwiło to stworzenie interdyscyplinarnego zespołu medycznego pozwalającego na wczesną diagnostyką szerokiego spektrum schorzeń oraz leczenie stomatologicznego pacjentów według europejskich standardów, zapewnienie opieki stomatologicznej dzieciom specjalnej troski z upośledzeniem umysłowym i chorobami przewlekłymi, w których zagrożeniem dla zdrowia i życia mogą być ogniska zapalne zębów oraz niepełnosprawnym i pozostałym pacjentom Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego. Istotny będzie rozwój profilaktyki stomatologicznej, szczególnie intensyfikacja profilaktyki próchnicy zębów i chorób przyzębia, w aspekcie opieki nad dzieckiem obciążonym oraz przeprowadzanie zabiegów w znieczuleniu ogólnym. Jest to ważne w leczeniu między innymi dzieci dotkniętych autyzmem czy zespołem Aspergera, jak również innymi zaburzeniami rozwoju – podkreśla lekarz dentysta Dorota Szyperska – szefowa stomatologii.
Należy pamiętać, że szpital to nie tylko budynki i sprzęt. Ważny jest tzw. czynnik ludzki: podejście personelu do małych pacjentów, do ich rodziców, atmosfera…etc. I w tej kwestii placówka  cieszy się dobrą renomą, w ankietach satysfakcji rodzice podkreślają, że wybierają nasz szpital na miejsce leczenia swoich dzieci z powodu profesjonalizmu kadry medycznej, poczucia bezpieczeństwa w trakcie realizacji procedur diagnostyczno – leczniczych, miłej rodzinnej atmosfery – podsumowuje mgr inż. Jarosław Cegielski – dyrektor lecznicy.
Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy jest z całą pewnością wizytówką naszego województwa.





zdjęcia: Tymon Markowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz