czwartek, 3 kwietnia 2014

Problem tożsamości płci w Collegium Medicum w Bydgoszczy

W sobotę (29 marca 2014 roku) w Collegium Medicum  UMK w Bydgoszczy odbyła się konferencja naukowa pt.”Bioetyczne, medyczne i psychosocjologiczne aspekty tożsamości płci” Organizatorzy spotkania to: Bydgoska Izba Lekarska, Komisja Bioetyczna, Collegium Medicum UMK, Studenckie Towarzystwo Naukowe CM UMK, Fundacja „Wiatrak”.
Z wielką przyjemnością wysłuchałem wykładów profesjonalistów w tej dziedzinie.
Prof. dr hab. med. Władysław Sinkiewicz otworzył konferencję wykładem pt. „Bioetyczne aspekty problematyki tożsamości płci”.
Prof. dr hab. Aleksander Araszkiewicz, przedstawił zagadnienia  „Płci mózgu”  - z właściwym sobie humorem stwierdził, że według wiarygodnych badań – kobiety w ciągu doby wypowiadają 22 tys. słów, a mężczyźni ledwie lub  aż 9 tys. słów. Różnice w objętości tak zwanego jądra migdałowego powodują, że kobiety częściej popadają w depresję. Ale ta  sama przyczyna powoduje, że mężczyźni częściej popadają w alkoholizm.
Prof. dr hab. Andrzej Zybertowicz, omówił temat: „Seks jako instrument wpływu społecznego”, w którym m.in. uwypuklił seks jako narzędzie władzy politycznej i ekonomicznej.
Z dużym zainteresowaniem  odebrano również wykład prof. dr hab. Aleksandra Nalaskowskiego, który profesjonalnie, ale i momentami dowcipnie opowiedział zebranym słuchaczom o psychologicznych i pedagogicznych aspektach gender jako odmiennych stanów świadomości. Sposób przekazania tych informacji bardzo spodobał się widowni.
Bardzo profesjonalny był także wykład prof. dr hab. Aliny Midro z Białegostoku, która w wystąpieniu pt. „Genetyczne uwarunkowania determinacji i różnicowania płci”  przekonywała, że różnice płci pojawiają się już na poziomie genetycznej konstytucji człowieka. I wybór płci czy seksualności nie jest widzimisię człowieka, lecz jest zdeterminowany genetycznie.
W drugiej części konferencji odbyła się dyskusja panelowa z udziałem wykładowców, zaproszonych gości, przedstawicieli mediów.


Bardzo się cieszę, że mogłem wziąć udział w tym niezmiernie interesującym i ważnym społecznie spotkaniu. Gratuluję organizatorom pomysłu. Temat płciowości wywołuje wiele różnych emocji, a tego typu naukowe wymiany poglądów tworzą wspaniałą okazję do podjęcia merytorycznej, bez niepotrzebnych emocji,  dyskusji o problemach naszej egzystencji.

autor zdjęć Marcin Jarzembowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz