czwartek, 3 kwietnia 2014

KUJAWSKO-POMORSKA PULMONOLOGIA LIDEREM


Kujawsko Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy (dyrektor mgr Mariola Brodowska) to szpital z ponad stuletnią tradycją, będący wiodącym ośrodkiem pulmonologicznym w kraju na przestrzeni wielu lat. Organem tworzącym szpital jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
To tu ponad 80 lat temu wprowadzano nowoczesne, jak na tamte czasy metody leczenia gruźlicy. Obecnie, wykorzystując najnowocześniejsze metody diagnostyczne i doświadczenie kadry lekarskiej, KPCP we współpracy z wiodącymi ośrodkami akademickimi prowadzi badania pozwalające na wyznaczanie standardów w tej dziedzinie medycyny. Pracownicy szpitala są współautorami wytycznych zaleceń krajowych, prowadzą szkolenia dla lekarzy z całego kraju. Troje z nich  powołanych zostało na konsultantów wojewódzkich w dziedzinie:
-rehabilitacji ( dr Bogusław Jasik),
-chirurgii klatki piersiowej ( dr n. med. Krzysztof Cieśliński),
-chorób płuc (dr n. med. Grażyna Jagiełlo).
W strukturze placówki funkcjonuje 6 oddziałów pulmonologicznych,  oddziały rehabilitacji z  Zakładem Rehabilitacji, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii,  Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów,  poradnie specjalistyczne i zakłady diagnostyczne.

Najlepsi w diagnozowaniu i leczeniu POChP…
KPCP było pierwszym ośrodkiem w kraju, który przeprowadził masowe badania spirometryczne u osób z wysokiego ryzyka przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), których wyniki przyczyniły się do powstania Narodowego Programu Wczesnego Wykrywania POChP. Dziś, dysponując najnowocześniejszą aparaturą do diagnostyki czynnościowej układu oddechowego, szpital wykonuje ponad 7 tys. badan rocznie – mówi dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska – koordynator Oddziału Płuc i Niewydolności Oddychania. Placówka poszczycić się może także utworzeniem w 1999 roku pierwszego w Polsce Centrum POChP i Niewydolności Oddychania zajmującego się kompleksowo diagnostyką i leczeniem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, poczynając od wczesnego wykrywania POChP i pomocy palaczom papierosów w porzuceniu nałogu, do kompleksowej opieki nad pacjentem z przewlekłą niewydolnością oddychania, obejmującą także domowe leczenie tlenem. KPCP prowadzi również Ośrodek Domowego Leczenia Respiratorem, który od 1999 roku sprawuje opieką w domu nad pacjentami z przewlekłą niewydolnością oddychania. Szpital  wdraża  także procedury nieinwazyjnej  wentylacji mechanicznej będące szansą na leczenie chorych z zaostrzeniem przewlekłej niewydolności oddychania w warunkach oddziału pulmonologicznego.
Najlepsi w leczeniu raka płuc….
Rakiem płuc zajmujemy się od rozpoznania do leczenia. KPCP to główny ośrodek zajmujący się diagnostyką raka płuc w regionie. Rocznie wykonuje się tu ponad 5000 tomografii komputerowych, blisko 2500 bronchoskopii w tym biopsje przezoskrzelowe pod kontrolą USG – informuje dr n. med. Grażyna Jagiełło – koordynator Oddziału Chorób Płuc i Leczenia Raka Płuc. Oddział Chorób Płuc i Leczenia Raka Płuc prowadzi chemioterapię wg najnowocześniejszych standardów, zapewniając jednocześnie opiekę pulmonologiczną i leczenie towarzyszących schorzeń układu oddechowego, np. POCHP, wysięków opłucnowych, zapaleń płuc.  
 Najlepsi w leczeniu gruźlicy…
 Według danych opublikowanych w 2013 roku przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, województwo kujawsko-pomorskie osiągnęło najlepsze w Polsce wyniki w leczeniu gruźlicy. Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy posiada doskonale wyposażony Zakład Diagnostyki Mikrobiologicznej. W ostatnich miesiącach placówka wzbogaciła się o nowy aparat GeneXpert, który w oparciu o techniki molekularne pozwala na szybkie wykrycie materiału genetycznego prątka oraz identyfikację oporności na jeden z najważniejszych leków – ryfampicynę – cieszy się Danuta Łaskawska-Szargało - zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala. Lekarze Centrum wypracowali własny model  nadzoru nad leczeniem gruźlicy. Nawiązując  współpracę z poradniami w  całym województwie, ułatwili  pacjentom dostęp do leczenia tej groźnej choroby. 


W KPCP działa  ośrodek torakochirurgiczny z najdłuższą tradycją w regionie …
Rocznie wykonujemy  blisko 500 zabiegów z zakresu chirurgii klatki piersiowej. Są to zabiegi diagnostyczne, leczenie urazów oraz najwięcej w województwie operacji z powodu raka płuc – podsumowuje dr n. med. Krzysztof Cieśliński – koordynator Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów.
Najlepsi w leczeniu bezdechu sennego….
Lecznica jest jednym z największych i pierwszych ośrodków w Polsce, gdzie stosuje się pełną diagnostykę i leczenie zaburzeń oddychania w czasie snu, głównie obturacyjnego bezdechu sennego (OBS), schorzenia, które dotyka 2% kobiet i 4% mężczyzn powyżej 30 roku życia. OBS jest poważnym, zagrażającym życiu schorzeniem, które nieleczone powoduje poważne 2-3 – krotnie częściej powikłania, głównie sercowo-naczyniowe, jak zawał serca, udar mózgu, czy zaburzenia rytmu serca. Może być też przyczyną wypadków drogowych spowodowanych zaśnięciem za kierownicą.
Profesjonalna rehabilitacja…
Kujawsko Pomorskie Centrum Pulmonologii posiada dwa oddziały rehabilitacji:  Oddział Rehabilitacji Oddechowej i Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej. Oddziały mieszczą się w zabytkowym budynku położonym w Smukale, w swoistym mikroklimacie ponad 180-letniego lasu sosnowego.Leczenie prowadzone jest przez wykwalifikowaną kadrę lekarską, fizjoterapeutyczną i pielęgniarską.  W procesie leczenia bierze również udział psycholog. Zakład Rehabilitacji wyposażony jest w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną (m. in. bieżnię i platformę balansową do diagnostyki chodu i równowagi oraz  treningu chodu i równowagi)- ocenia dr Bogusław Jasik – koordynator Oddziałów Rehabilitacji.Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej prowadzi rehabilitację pacjentów ze schorzeniami narządu ruchu w przebiegu urazów, schorzeń zwyrodnieniowych stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, po zabiegach ortopedycznych i chirurgicznych. Dysponuje pełną gamą zabiegów wszystkich rodzajów: m. in. elektrolecznictwo, światłolecznictwo, hydroterapia,  krioterapia miejscowa. Rehabilitacja oddechowa (pulmonologiczna) jest istotnym elementem składowym kompleksowego leczenia schorzeń układu oddechowego, zarówno przewlekłych, jak i ostrych oraz przygotowania do zabiegów operacyjnych. Celem rehabilitacji oddechowej jest m.in. poprawa oddychania (wzorca oddychania), zwiększenie aktywności życiowej (zdolności do wykonywania codziennych czynności życiowych), poprawa jakości życia, zwiększenie siły i wytrzymałości, zapobieganie zaostrzeniom i kolejnym hospitalizacjom chorego. Poza leczeniem stacjonarnym (w warunkach oddziałów) dodatkowo prowadzone jest
leczenie ambulatoryjne w Zakładzie Rehabilitacji i Poradni Rehabilitacyjnej. Umożliwia to poszpitalną kontynuację leczenia rehabilitacyjnego.
Lecznica pięknieje w oczach…
Od 2013 roku w ramach Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych trwa rozbudowa i modernizacja szpitala (koszt to kilkadziesiąt milionów zł), która zapewni pacjentom najwyższy poziom świadczonych usług, nowoczesność i co najważniejsze – poczucie bezpieczeństwa – twierdzi Mariola Brodowska – dyrektor placówki.
Szpital dokłada wszelkich starań, aby indywidualnie podchodzić do każdego pacjenta, zmierza do zapewnienia europejskich standardów usług. Potwierdzają to wszelkie sondaże, w których właśnie podopieczni szpitala, pacjenci i ich rodziny wystawiają oceny personelowi lecznicy. Przykładem jest najnowszy (marzec 2014)  ranking szpitali w regionie, który zorganizowała Gazeta Pomorska. Do udziału w badaniu zgłoszono 32 placówki, w tym KPCP, które zdobyło I miejsce – na 244 głosy oddane – 232 były pozytywne. Również  Departament Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w ramach badań satysfakcji pacjenta, pod koniec 2013 roku   przeprowadził ankiety wśród pacjentów Centrum. Były pytania o warunki bytowe, jakość posiłków, zachowanie personelu i organizację pracy szpitala. Podopieczni KPCP bardzo wysoko ocenili te parametry, podkreślali również wielką życzliwość personelu, dostępność w dzień i w nocy, poszanowanie godności i pielęgnowanie w atmosferze szacunku.



Kujawsko Pomorskie Centrum Pulmonologii jest wizytówką naszego województwa.

zdjęcia: Tymon Markowski,
archiwum KPCP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz